Wędrówki górskie to niezwykle przyjemny i relaksujący rodzaj aktywności fizycznej. Kto ich raz spróbował, z pewnością będzie wracał do tego sposobu spędzania wolnego czasu. Góry wymagają jednak od turystów szacunku i respektu. Tutaj nie ma miejsca na nieodpowiedzialne zachowania, bo mogą one okazać niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. W jaki sposób przygotować się do górskich wędrówek, aby były one przyjemne i obarczone jak najmniejszym ryzykiem? Oto krótki poradnik dla początkujących amatorów wyjścia na górskie szlaki.
Dobry plan to podstawa
Przed każdą wyprawą w góry powinniśmy przede wszystkim rozsądnie zaplanować trasę. Nie można pominąć dokładnego przyjrzenia się mapie. Dobre zaplanowanie drogi nie musi być trudne. Wystarczy skorzystać z jednego z profesjonalnych przewodników górskich albo stron internetowych poświęconych tej tematyce. Większość map posiada oznaczenia czasowe. Możemy, więc bardzo dokładnie wszystko wyliczyć, uwzględniając np. czas na przystanki czy moment zachodu słońca. Nie porywajmy się od razu z motyką na słońce. Jeżeli zaczynamy dopiero swoją przygodę z górami, zaplanujmy krótszą i mniej wymagającą trasę.
Pamiętajmy o oznakowaniu tras
Wszystkie trasy górskie są w odpowiedni sposób oznaczone. Najkrótsze oraz nienależące do specjalnie trudnych są szlaki czarne. Kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości tzw. dalekobieżne. Widokowe, bardzo charakterystyczne szlaki oznaczone są kolorem zielonym. Żółte są natomiast szlaki łącznikowe. Pamiętamy jednak o tym, że zasady te nie są uniwersalne i istnieją od nich liczne odstępstwa.
Zwracajmy uwagę na pogodę i informujmy o wyjściach
Wszystkiego nie da się w górach zaplanować. Jedną z takich rzeczy jest z całą pewnością kapryśna, górska pogoda. Przed wyjściem w góry dobrze jest, więc sprawdzić komunikaty pogodowe oraz komunikaty Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Gdy przewidują one załamanie pogody, nie warto ryzykować wyjścia na szlak. Planując wejście na szczyt zawsze poinformujmy kogoś o swoich planach. Znajomych, którzy zostają na dole czy pracowników schroniska, w którym nocujemy. W razie, gdy nie wrócimy w oznaczonym czasie uruchomią oni akcję ratunkową.
Odpowiednie wyposażenie to dobry towarzysz
Warunki w górach czasami są bardzo trudne. Warto przygotować się na rozmaite okoliczności i zabrać do plecaka najpotrzebniejsze rzeczy. Powinny się w nim znaleźć obowiązkowo mapa i kompas, scyzoryk, naładowany telefon komórkowy, kurtka przeciwdeszczowa, pokrowiec na plecak oraz latarka czołowa. Pomyślmy również o odpowiedniej odzieży. Na szlak górski najlepiej ubierać się warstwowo na tzw. cebulkę.
Przestrzegajmy wszystkich zasad obowiązujących w górach. Nie narażajmy się niepotrzebnie na niebezpieczeństwo wychodząc na zakazane szlaki lub wychodząc w góry przy dużym zagrożeniu lawinowym. Tym, co przede wszystkim powinniśmy zabrać na górską wędrówkę jest zdrowy rozsądek.