• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Poradnik dla początkujących wspinaczy

Myślisz o zaczęciu swojej przygody ze wspinaczką, ale nie wiesz jak to zrobić? Nie masz pojęcia od czego zacząć? No cóż już sam fakt, że zaczynasz myśleć o wspinaczce to dobry początek. Otóż wspinaczka to coś o wiele więcej niż zwykły sport. Dla wielu ludzi wspinaczka to ich wielka pasja, sposób na życie. Wspinaczka, jak i inne sporty to zajęcie dla wszystkich ludzi, niezależnie od płci czy wieku.

Zanim zaczniesz się wspinać musisz jednak być świadomy tego, że wspinaczka to ekstremalny sport, który przyprawi Cię o wiele adrenaliny, ale w konsekwencji wypadku może skończyć się kalectwem lub nawet… śmiercią. W związku z tym nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować jakichkolwiek zasad, które dotyczą bezpieczeństwa w trakcie wspinaczki, ponieważ to od nich zależy Twoje życie. Przejdźmy jednak do rzeczy, od czego zacząć?

1.    Przede wszystkim zapisz się do jakiejś pobliskiej sekcji wspinaczkowej i zacznij regularnie chodzić na ściankę wspinaczkową. Jest to najprostszy i najszybszy sposób, aby zacząć się wspinać. Wspólnie ze znajomymi kupcie wstęp na ściankę wspinaczkową, a tam w kilka minut odbędziecie szkolenie z podstawowych technika asekuracji.

2.    Jeśli chcesz przyśpieszyć proces nauki wspinania to możesz zapisać się na sekcję wspinaczkową, na której instruktor wspinania uczy wszystkich podstawowych oraz zaawansowanych technik wspinania. Najczęściej są to grupy 4-8 osobowe, a co za tym idzie macie szanse na poznanie innych pasjonatów tego sportu, z którymi będziecie mogli się dalej wspólnie wspinać. W przypadku, gdy wśród waszych znajomych nie ma wielu chętnych do wspinania się z Wami to zapisanie do takiej sekcji będzie rozwiązaniem problemu.

3.    Kolejnym etapem, który Cię czeka jest zapisanie się na kurs wspinaczkowy. Taki kurs może odbywać się komercyjnie lub koleżeńsko. Zwykle tego rodzaju kursy trwają od 4 do 6 dni i w trakcie takiego kursu poznajesz podstawy operacji sprzętowych oraz wspinania. Jest to dobry i bezpieczny start do wspinania się w skałach.

4.    Gdy zaczniesz wspinać się już po skałach ważne jest, abyś potrafił dostosować skały do swoich umiejętności oraz do panujących warunków. Najlepiej sprawdzić to wcześniej w przewodniku wspinaczkowym, czy na danej trasie będą drogi właściwe do twojego poziomu umiejętności. W przypadku osób początkujących są to drogi o wycenie III, IV i optymalnie V. Ważne jest też, aby skały posiadały właściwą wystawę. W zimę istotne jest aby była ona nasłoneczniona, natomiast latem wspina się o wiele lepiej w cieniu.

 

 

 

Zobacz również