• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Jak ubrać się w góry?

Producenci odzieży technicznej zapewniają nam dziś bardzo szeroki asortyment ubrań przeznaczonych specjalnie na górskie wędrówki. Zanim przejdziemy do ich omówienia, musimy podkreślić, że pierwszą i podstawową warstwą ochronną dla ludzkiego ciała jest jego własny mikroklimat. Optymalnymi warunkami dla człowieka jest temperatura 32 stopni C i wilgotność poniżej 30 %. Wszelkie odchylenia od tych norm mogą być źródłem dyskomfortu cieplnego. Co istotne, różne części ciała, odczuwać mogą zupełnie inaczej zmiany temperatur. Dla przykładu, dla naszych rąk i nóg temperatura niższa o 7 stopni C od reszty ciała nie będzie powodować żadnego dyskomfortu.

Komfort cieplny różnych części ciała

O którą część naszego ciała powinniśmy zadbać szczególnie wybierając się w góry? Z pewnością o głowę. Niech każdy z nas przyzna się, ile razy w swoim życiu usłyszał od troskliwej mamy „załóż czapkę”? Mamy wiedzą, co dla nas najlepsze! Głowa powinna być starannie chroniona przed utratą ciepła, bo jest na nią w największym stopniu narażona. Nasz ciepły mózg nie jest otoczony zbyt dużą ilością tłuszczu oraz tkanki. Ciepło ucieka, więc bardzo szybko.

Bardzo dużym obszarem wymagającym ochrony cieplnej jest nasz tułów. Powinniśmy jednak przy tym uwzględnić istnienie na tym obszarze wielu stref. Na największe wychłodzenie narażone są ramiona oraz dolna część tułowia.

Szczególnie wrażliwe na niskie temperatury są nasze dłonie. Dodatkowo w trakcie górskich wypraw wcale nie mają one łatwo. Czasami muszą znosić naprawdę ekstremalne dla nich sytuacje. Nie pomaga fakt, że w czasie chłodu dopływa do nich mniejsza ilość krwi. Jeżeli naszym dłoniom nie będzie ciepło, trudno o komfort cieplny całego ciała. Podobna zasada dotyczy stóp, które wydzielają najwięcej wilgoci, więc należy im się wyjątkowa ochrona.

Podstawowe warstwy odzieży ochronnej

W góry ubierajmy się zawsze warstwowo. Warstwę bazową niech stanowi bielizna, najlepiej termo aktywna. Powinna ona chłonąć wilgoć i zapobiegać przyleganiu jej do ciała. Chłonność jest najważniejszą cechą, którą musi posiadać bielizna. Dzięki niej chłód jest zdecydowanie mniej odczuwalny. Na bieliźnie powinniśmy nosić warstwę izolacyjną. Ma ona jedno podstawowe zadanie. Jest nim zatrzymanie ciepła blisko ciała i zapobieganie jego utracie. Podobnie jak bielizna, warstwa izolacyjna powinna dobrze przylegać do naszego ciała. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteśmy w nieustannym ruchu i w łatwy sposób może dojść do wentylacji. Warstwa izolacyjna nie może nasiąkać wilgocią. Przed wiatrem, deszczem i chłodem zabezpieczyć powinna nas warstwa zewnętrzna. Musi, więc charakteryzować się wodoszczelnością oraz wiatroszczelnością oraz dosyć dużą oddychalnością. W ten sposób nasze ciało nie jest narażone na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, a pot może wydostawać się na zewnątrz.

 

Zobacz również