• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Jaki plecak turystyczny wybrać?

Wydaje Ci się, że gdy wybierasz się do sklepu, po to, aby kupić plecak turystyczny – mniej więcej masz pojęcie o tym, jak ten plecak ma wyglądać i jakiego tego plecaka potrzebujesz. Gdy jednak przekroczysz próg sklepu wszystko zmienia się niemal o 180 stopni – ilość wymiarów, kolorów, dodatkowych pasków, kieszonek itd. Sprawia, że dostajesz zawrotu głowy. Aby nie dać się ogłupić nadmiarowi towaru w sklepie poniżej znajdziesz krótki poradnik, który pomoże najbardziej odpowiedni plecak turystyczny dla Ciebie.

      Przede wszystkim najpierw powinieneś określić jaką pojemność powinien mieć plecak turystyczny, który chcesz kupić. Jeśli planujesz wybrać się na krótką wycieczkę to plecak o pojemności ok.20-30 litrów powinien w 100% zaspokoić Twoje potrzeby. Gdy chcesz pojechać na jeden lub dwa dni w góry to powinieneś zaopatrzyć się w plecak ok. 30-35- litrowy, ponieważ bez problemu zapakujesz do niego picie, jedzenie, polar i kurtkę. Na kilku dniowe wycieczki z noclegiem w schronisku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup plecaka turystycznego o pojemności 40-50 litrów. W przypadku, gdy planujesz wędrować przez dłuższy czas i spać pod namiotem warto się zastanowić nad kupnem plecaka o pojemności 60-litrów lub odrobinę większego. W sklepie możesz znaleźć także plecaki, które można powiększyć poprzez podniesienie komina w komorze głównej lub doczepienie dodatkowych kieszeni.

      W zależności od głębokości plecaka, każdy wygląda całkiem inaczej. Nieduże plecaki, które mają  pojemność do 30 litrów posiadają pas biodrowy o minimalnym rozmiarze oraz miękkie systemy nośne. Nie mają one jednak klapy czy też rozbudowanych kieszeni bocznych i są zaopatrzone w tylko jedną komorę główną.

      Natomiast średnie plecaki turystyczne, te o pojemności od 30 do 45 litrów posiadają pas biodrowy, który jest mocno rozbudowany i regulowany. Oprócz tego średnie plecaki trekkingowi są bardzo lekkie mają górną klapę wraz z regulacją jej wysokości. Wyposażone są w boczne, niewielkie kieszenie, które zwykle wykonane są z siateczki.

      Co do dużych plecaków turystycznych – czyli tych od 60 litrów w górę – to są wyposażone w dwie komory oraz w system wewnętrznych i bocznych kieszonek. Cechuje je mocno rozbudowany pas biodrowy oraz doskonale wyregulowany system nośny. Bardzo często są one także doposażone w stelaż pomagający w odpowiednim rozłożeniu ciężaru.

      Podsumowując każdy plecak trekkingowy ma podobną budowę – składa się z komory głównej, klapy z kieszeniami, stelaża oraz systemu nośnego. W zależności od tego, gdzie i na jaki czas planujemy używać plecaka turystycznego powinniśmy dopasować rozmiar oraz model plecaka, który chcemy kupić.

 

 

Zobacz również