• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Odzież z membraną. Zasady prania.

Odzież z membraną jest niezwykle przydatna w trudnych górskich warunkach. Skutecznie chroni nas przed wilgocią, nie ulegając przemoknięciu nawet w przypadku bardzo intensywnych opadów deszczu. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób prać tego rodzaju odzież funkcyjną. Niektórzy uważają nawet, że pranie wpływa bardzo negatywnie na odzież z membraną. Nie ma to wiele wspólnego z prawdą. W rzeczywistości największy wróg membrany to brud oraz kurz, który zatyka mikropory membrany i sprawia, że jej ochronne oraz oddychające właściwości zostają w znacznym stopniu osłabione.

Specjalne środki do prania

Oczywiście piorąc tego typu odzież zawsze warto zachować szczególną ostrożność. Chodzi przecież o to, aby odzież górska służyła nam jak najdłużej. Jest to niestety spory wydatek. Należy, zatem pomyśleć o kupieniu specjalistycznych płynów oraz impregnatów, które pomagają zachować wyjątkowe właściwości odzieży funkcyjnej. Należy wiedzieć, że na rynku dostępne są aż trzy rodzaje środków ochronnych przeznaczonych do czyszczenia odzieży z membraną. Są to: płyny do prania, będące doskonałą alternatywą dla proszków, płyny służące do impregnacji odzieży, dzięki którym można zachować parametry techniczne ubrań oraz specjalne spray’e do impregnacji, które można stosować bezpośrednio na suchą powierzchnię odzieży.

Jak prać?

Do prania odzieży z membraną nie należy używać silnych środków chemicznych oraz płynów zmiękczających. Struktura materiału jest, bowiem bardzo delikatna. Odzież tego typu bez obaw można prać w pralce automatycznej, stosując przy tym temperaturę prania, która podana jest na metce. Nie należy jej natomiast suszyć w suszarkach bębnowych ani prasować. Nie wchodzi w grę również pranie chemiczne oraz wybielanie. Odzieży z membraną nie powinno się przed praniem namaczać.

Zanim zaczniemy prać, sprawdźmy czy wszystkie zamki, guziki oraz kieszenie są zamknięte. Warto również zwrócić uwagę na to, czy w kieszeniach nie pozostały jakieś przedmioty. Włóżmy ubranie do bębna pralki, a następnie dokładnie oczyśćmy podajnik z proszku i płynu. Lubią tam zostawać resztki detergentów. Dopiero potem nalejmy płyn do podajnika. Pilnujmy tego, aby ilość płynu była odpowiednia, czyli zgodna z instrukcją podaną na opakowaniu.

Po praniu należy strzepać nadmiar wody, a odzież rozwiesić na suszarce. Odzież z membraną dobrze jest suszyć na otwartych przestrzeniach. Powinno się natomiast unikać jej suszenia w bezpośredniej bliskości grzejników czy kaloryferów. Musimy oczywiście poczekać do jej samoistnego wyschnięcia. Przy zachowaniu wszystkich tych wskazówek, pranie z pewnością nie będzie groziło zniszczeniem odzieży. Wręcz przeciwnie, pozwoli jej służyć na przez długi czas, bez utraty wyjątkowych właściwości. 

 

Zobacz również