• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Odzież niezbędna w górach

Odzież górska charakteryzuje się obecnie ogromnym komfortem użytkowania. Wiatr, deszcz czy niskie temperatury nie stanowią dzięki niej najmniejszego problemu. Wszystko za sprawą niezwykle nowoczesnych materiałów, bardzo dobrze przemyślanej konstrukcji oraz rygorystycznym testom. Kupując profesjonalną odzież przeznaczoną do górskich wędrówek możemy mieć pewność, że spełnia ona wszelkie normy i zapewnia szeroką ochronę użytkownikom.

Odzież stanowi niezbędny element wyposażenia każdego miłośnika wypadów w góry. Dzięki niej można skupić się na urokach wędrowania. Odzież zagwarantuje, bowiem izolację przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Wyprawy w góry to z reguły wielogodzinne, a czasami nawet wielodniowe wypady. Wygoda jest, więc w ich trakcie niesłychanie istotna. Dlatego właśnie, gdy wybieramy się na górskie szlaki, powinniśmy bardzo dobrze przemyśleć sposób ubierania się. Zaprawieni w górskich bojach polecają ubiór warstwowy, na tzw. cebulkę. Kolejne warstwy odzieży pozwolą na właściwą ochronę cieplną ciała i transport wilgoci. O zmienności warunków atmosferycznych, którymi charakteryzuje się górski klimat nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W momencie, gdy jesteśmy ubrani warstwowo, kiedy tylko zrobi się cieplej lub zimniej, możemy zdjąć lub ubrać którąś warstwę odzieży.

Jakie warstwy odzieży warto uwzględnić?

Pierwszą, podstawową warstwą powinna być zawsze bielizna termoaktywa, ściśle przylegająca do ciała. Do jej produkcji wykorzystywane są materiały syntetyczne albo włókna naturalne. Włókna syntetyczne mogą tylko odprowadzać wilgoć albo dodatkowo dogrzewać nasze ciało. Natomiast spośród włókien naturalnych polecana jest szczególnie wełna merino, posiadająca doskonałe właściwości termoizolacyjne, ale gwarantująca również zachowanie wyjątkowej świeżości, nawet podczas dużego wysiłku fizycznego, jakim są górskie spacery.

Kolejną warstwo odzieży powinna być warstwa ocieplająca. Niektórzy używają sprawdzonych i popularnych polarów i trzeba przyznać, że doskonale chronią one przed utratą ciepła. Jednocześnie posiadają świetne parametry związane z transportem wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu nie pocimy się w nich tak bardzo. Coraz popularniejsze stają się również kurki z ociepliną syntetyczną. Ich ogromną zaletą jest fakt, że odzież tego typu „nie boi się” wody. Nawet zmoczona kurtka, zachowuje swoje właściwości termoizolacyjne.

Uzupełnieniem wymienionych warstw powinna być odzież typu Hard Shell, która chroni nas przed wiatrem oraz deszczem. Największą grupę produktów stanowią tu tzw. kurtki membranowe. Za najlepszą membranę stosowaną do produkcji odzieży outdoorowej uznawana jest membrana Gore-Tex. Jej parametry oddychalności i nieprzemakalności są naprawdę imponujące.

Aby strój górski był kompletny należy jeszcze pomyśleć o odpowiednich spodniach. Powinny być one wykonane z elastycznego, zapewniającego dużą swobodę ruchu materiału. Wybierzmy spodnie uniwersalne, które będą nie tylko doskonale nadawały się w góry, ale okażą się przydatne również podczas jazdy na rowerze czy trekkingu.  

 

Zobacz również