• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Kilka rad dla początkujących wspinaczy

Wspinać może się każdy. Nie potrzebna jest do tego wyjątkowa sprawność fizyczna. Przyda się za to sporo determinacji. Na samym początku „wspinaczkowej drogi” może być nieco ciężko. Dlatego przedstawiamy kilka cennych rad dla tych, którzy chcą zasmakować adrenaliny związanej z tą wyjątkową pasją.

Na dobry początek ścianka wspinaczkowa

Wspinanie warto rozpocząć od zwykłych ścianek wspinaczkowych. W trakcie szkolenia dla początkujących zdobędziemy wiedzę na temat podstawowych technik asekuracji. Wraz ze wzrostem umiejętności, będziemy mogli bezpiecznie przenosić się na coraz wyższe poziomy. Warto również pomyśleć o zapisaniu się na sekcję wspinaczkową. Tam pod okiem instruktora nauczymy się zarówno podstawowych, jak i tych bardziej zaawansowanych technik wspinania. Grupy wspinaczkowe to poza tym, doskonałe miejsce do zdobycia ciekawych znajomości. Z pewnością poznamy w nich osoby tak samo zafascynowane wspinaniem, jak my. Będziemy potem mieli towarzystwo do wspólnego wspinania się.

Mierz siły na zamiary

Gdy jesteśmy już gotowi na prawdziwe wspinanie, pamiętajmy o tym, aby zawsze dopasować miejsce wspinania do posiadanych umiejętności oraz warunków. Pomogą nam w tym na pewno specjalne przewodniki wspinaczkowe. Drogi odpowiednie dla początkujących wspinaczy posiadają wycenę III, IV lub maksymalnie V. Zwracajmy również uwagę na wystawę skał. Latem najlepsza będzie wystawa ocieniona, natomiast w chłodniejsze dni warto wybrać wystawę nasłonecznioną. Bardziej korzystna dla nas będzie wspinaczka w cieniu. Co prawda niektórzy lubią się wspinać w upale, ale jest to dosyć ryzykowne, a już z pewnością mało komfortowe.

Pamiętaj o istnieniu etyki wspinaczkowej

Wspinanie się zyskało obecnie tak dużą popularność, że ruch wspinaczkowy generuje wiele problemów związanych ze skałami. Dołączając do szerokiego grona wspinaczy pamiętajmy o tym, że powinniśmy szanować środowisko, którego członkiem stajemy się i my. Zapoznajmy się z podstawowymi zasadami etyki wspinaczkowej i wprowadzajmy je w życie.

Wspinaj się w towarzystwie doświadczonej osoby

To chyba najlepsza rada dla wszystkich początkujących wspinaczy. Pamiętajmy o tym, że towarzystwo osoby doświadczonej i posiadającej umiejętności bezpiecznego wspinania może w niektórych sytuacjach uratować nasze zdrowie, a nawet życie. Tylko osoby, które mają opanowane operacje sprzętowe i posiadają stosowną wiedzę są w stanie nauczyć nas bezpiecznej i profesjonalnej wspinaczki.

Opanuj emocje

Wspinanie to emocjonujący sport. Emocji po prostu nie da się tu uniknąć. Musimy jednak nauczyć się trzymać je na wodzy. Mogą stać się, bowiem bardzo złym doradcą. W naprawdę stresujących sytuacjach może pomóc kilka głębszych wdechów. Nie zawsze warto iść do góry na przekór sobie. Czasami trzeba też odpuścić. Góra zaczeka na naszą lepszą dyspozycję i większą pewność siebie. Jednak z pewnością pojawią się i takie momenty, gdy nie będzie możliwości wycofania się, a droga będzie wiodła tylko do góry. Trzeba mieć wówczas na tyle dużo samozaparcia, by podjąć walkę z górą, a przede wszystkim samym sobą. 

 

Zobacz również