Odpowiednio dobrane wyposażenie to warunek udanej i bezpiecznej wspinaczki górskiej. Sport ten wcale jednak nie wymaga wykupienia całego asortymentu sklepów wspinaczkowych. Na początkowym, rekreacyjnym poziomie wspinaczki ilość sprzętu możemy ograniczyć do kilku podstawowych i absolutnie niezbędnych elementów. Oto one:
Odpowiednie buty
Bez nich w ogóle nie damy rady się wspinać. Buty wspinaczkowe to obuwie specjalistyczne, posiadające podeszwy z gumy o bardzo dużym współczynniku tarcia. Podeszwy posiadają również nieco inny kształt, niż zwykłe buty. Asymetryczny profil obuwia do wspinaczki umożliwia wykorzystanie nawet najmniejszych uskoków czy innych elementów skalnej rzeźby. Istnieje jeden, zasadniczy warunek. Buty wspinaczkowe muszą idealnie przylegać do stopy. Buty, które w zwykłych warunkach uznalibyśmy po prostu za ciasne, do wspinaczki mogą nadawać się idealnie.
Jeżeli planujemy zakup obuwia, do pierwszej przymiarki wybierzmy model o numer mniejszy, niż buty, których używamy do chodzenia. Pamiętajmy o ty, aby przymierzyć oba buty. Naturalną cechą anatomiczną jest, bowiem różna długość stóp. But, który doskonale pasuje na jedną stopę, na drugą może się po prostu nie zmieścić.
Właściwie dobrana uprząż
To jeden z najbardziej indywidualnych sprzętów wspinaczkowych. O jej wyborze powinien decydować nie tylko nasz komfort, ale i bezpieczeństwo. Kupując uprząż zawracajmy, więc przede wszystkim uwagę, aby produkt posiadał wszelkie wymagane atesty. Jakie są wyznaczniki dobrej uprzęży? Na pewno jej lekkość oraz łatwość obsługi. Z tym drugim aspektem związane jest np. wyposażenie uprzęży w nowoczesne klamry, które uniemożliwiają złe zapięcie.
Profesjonalne liny do wspinaczki
Okazuje się, że lina to największy wydatek spośród wszystkich elementów wyposażenia wspinacza. Na pojedynczą linę musimy wydać od 400 do 800 zł. Zanim, więc zdecydujemy się na konkretny model, zapoznajmy się z jego parametrami oraz porównajmy oferty kilku sklepów. Standardowa lina ma długość 60 m. Istnieją dwa podstawowe rodzaje lin: statyczne oraz dynamiczne. Liny statyczne we wspinaczce używane są jedynie do wspinania na wędkę. Liny dynamiczne to optymalne rozwiązanie dla wspinacza. Amortyzują go, bowiem w przypadku odpadnięcia od skały. Wstrząs nie jest, zatem tak duży i dotkliwy.
Przyrządy asekuracyjne
Bez nich bezpieczna wspinaczka byłaby niemożliwa. Do tej kategorii sprzętu wspinaczkowego należą krzywki karabinki, ekspresy, sprzęt służący do asekuracji kostki, czyli zarówno proste rocksy i heksy, jak i mechaniczne friendy, tricamy, camaloty. Przydatne mogą okazać się również różnego rodzaju taśmy. Brzmi jak zupełnie obcy język? Po pewnym czasie uprawiania wspinaczki wszystkie te pojęcia będą nam doskonale znane.
Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę i nie kupujmy całego sprzętu hurtem. Możemy przecież zakupy te rozłożyć w czasie, powoli dokupując wszystko, co będzie nam potrzebne.