• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Jaką koszulkę rowerową kupić?

To, jaką koszulkę rowerową chcemy nabyć powinniśmy przemyśleć, biorąc pod uwagę liczbę przebytych przez nas kilometrów na rowerze, nie tylko tych dalszych, ale tych bliższych również.  Wybranie właściwej odzieży rowerowej to sprawa bardzo osobista, indywidualna i w pełni zależna od własnych upodobań względem kolorystyki, kroju, termiki oraz gustu każdego z nas. W przypadku koszulek na rower niesamowicie istotny jest fakt, że taka specjalistyczna odzież sportowa ma za zadanie spełniać szereg pewnych określonych warunków. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad, co do tego, którą koszulkę rowerową wybrać oraz czym się kierować przy dokonywaniu zakupu.

Sportowe, koszulki rowerowe – czym się charakteryzują?

Zapewne każdy widział kiedyś w swoim życiu profesjonalnego kolarza, a jego strój sprawiał, że na naszych ustach pojawiał się uśmiech, ponieważ jest to strój idealnie dopasowany do ciała, by nie rzec bardzo obcisły, zwykle w jaskrawych barwach i ogólnie rzecz ujmując – jest on dość nietypowy. Te wszystkie wyżej wymienione cechy stroju rowerowego – nie są regułą, można nabyć strój w bardziej stonowanych, ciemnych kolorach, jednak jeśli jeździ się na rowerze nocą jest to mniej praktycznie, ponieważ nie jest się widocznym na trasie, a to może doprowadzić do poważnego wypadku. Jednak podstawowymi funkcjami, które ma spełniać odzież rowerowa jest zapewnienie rowerzyście właściwego komfortu cieplnego oraz zadbanie o odprowadzenie nadmiaru wilgoci. W związku z tym popularnym materiałem, którego używa się do produkcji koszulek na rower jest poliamid z domieszką poliestru. Taka mieszanka materiałów sprawia, ze koszulka skutecznie odprowadza pot, nie nasiąka nim, przez co zostaje na dłuższy czas świeża oraz jest bardzo elastyczna. Często można się również spotkać z zamkiem zamontowanym przy kołnierzu, który w każdej chwili można rozsunąć, po to, aby powiększyć dopływ powietrza. 

Ważne elementy koszulek na rower, na które należy zwrócić uwagę!

Specyfiką koszulek rowerowych jest ich przedłużany tył. Czemu tył koszulki jest przedłużony? Ponieważ rowerzysta, która jest niemal cały czas pochylony na rowerze potrzebuje dłuższej z tyłu koszulki, aby zakryła całe jego plecy. Oprócz tego na plecach koszulki umieszczone są dodatkowe kieszenie, w które można włożyć nieduże rzeczy, takie jak telefon, klucze czy też żel energetyczny, po który będziemy mogli sięgnąć od razu, bez potrzeby specjalnego zatrzymywania roweru. Na koniec warto wspomnieć o bardzo ważnym elemencie, jakim są elementy odblaskowe, których im więcej jest na naszym stroju – tym lepiej. Dobrze jest zwrócić szczególną uwagę, aby owe elementy odblaskowe były odpowiednio umieszczone zarówno z tyłu, jak i z przodu. Jeśli planujemy jeździć na rowerze przez cały rok, dobrze jest zaopatrzyć się także w koszulkę z długim rękawem, ponieważ zapewnia ona nam dodatkowy komfort cieplny, a wiadomo, że im niższa temperatura, tym szybciej robi się nam zimno. 

 

Zobacz również