• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Karpatka - wyjątkowy punkt widokowy

Karpatka stanowi niezwykły punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Karpacza. Dodatkowo na zboczu usytuowany jest noszący tą samą nazwę wyciąg narciarski. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym miejscu. Każdy miłośnik górskich widoków przebywając w Karpaczu powinien udać się na Karpatkę. Powstała z granitu góra ma niezwykły charakter i kryje w sobie wiele tajemnic wartych poznania.

Karpatka - wizytówka Karpacza

Karpatka to wzgórze, które położone jest nad rzeką Łomnicą, w samym środku miasta. Od strony rzeki podcięte jest granitowym urwiskiem, a na jego szczycie występują luźne skałki i granitowe bloki, zbocza z kolei porośnięte są pierwotnym sosnowym lasem. Z żywicy tych sosen wyrabiano takie produkty, jak terpentyna oraz kalafonia. Natomiast z drzazg wyrabiano łuczywo. Dodatkowo pędy sosny wkazują właściwości lecznicze, są pomocne w leczeniu astmy oraz oskrzeli. Karpatka jest tak charakterystyczna, że przyciąga wzrok bardzo wielu turystów. Swój niezwykły charakter zawdzięcza ona przede wszystkim ostro spadającym zboczom ku wspomnianej Łomnicy.

Na uwagę zasługuje fakt, że na szczycie Karpatki rosną przepiękne kwiaty konwalii. Ta wieloletnia roślina jest odporna na trudne warunki, przez co bezproblemowo rośnie na szczytach górskich, takich jak Karpatka.

Historyczne ciekawostki Karpatki

Historia wzgórza jest bardzo interesująca, otóż już w XVIII wieku budowane były na nim pierwsze kopalnie złota. W 1711 roku Cesarzowa Elżbieta nadała Bernardowi Koburgowi prawo do przeprowadzania robót górniczych w Karpaczu. Po dziewięciu lat roboty górnicze zostały wstrzymane. Na grzbietach góry pozostały krzyże wykute na czworobocznych słupach i stojące w odstępach co pięćdziesiąt kroków. Przypuszczalnie stanowiły one wyznacznik granicy działek górniczych w XVIII wieku. Na szczycie Karpatki można także znaleźć rumowiska.

Ze szczytu wzgórza wypatrzymy ponadto najsłynniejszego karkonoskiego Chybotka znajdującego się w Szklarskiej Porębie i przypominającego odwrócony stożek. Wspomniany było on w Księgach Walońskich z XV wieku, bowiem wierzono, że ukrywa on skarby. Warto również wspomnieć, że podczas prowadzanych w 1986 roku badań odkryto, że na zboczach wzgórza występuje bazalt. Można go podzielić na: kominy wulkaniczne, pokrywy lawowe oraz żyły bazaltowe inaczej zwane bazaltami Karpatki. Żyły te powstały najprawdopodobniej w młodym trzeciorzędzie. Interesujące jest to, że ich wystepowanie stanowi dowód na to, że Karpatka może mieć wulkaniczną przeszłość.

Zobacz również