• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Który śpiwór wybrać?

W zależności od danej pory roku zaleca się różne śpiwory. Wiadomo, że inny rodzaj śpiwora będzie nam potrzebny do noclegów pod namiotem zimą, a inny latem, całkiem inny do turystyki wodnej, spania w kwaterze prywatnej czy do noclegu w ogrzewanym schronisku. Zanim dokonamy zakupu koniecznie musimy zwrócić uwagę na drobne szczegóły w budowie śpiwora, które w praktyce okażą się bardzo przydatne.

RODZAJE ŚPIWORÓW

Zanim kupimy śpiwór dobrze jest dowiedzieć się, jak klasyfikują się śpiwory ze względu na ich zastosowanie oraz rodzaj budowy.  Śpiwory dzielimy ze względu na zastosowanie i porę roku na: ekspedycyjne, trzysezonowe, letnie oraz zimowe. Biorąc pod uwagę budowę rozróżniamy na: mumię i kołdrę (zwaną kopertą). W sklepie znajdziemy także śpiwory unisex, damskie, dla dorosłych oraz dla dzieci. Najpopularniejszych śpiworem są śpiwory typu mumia, czyli takie z wysoko zapinanym zamkiem, który daje nam możliwość zakrycia szyi oraz posiada kaptur dopasowany do kształtu głowy. Dzięki temu użytkownik ma zapewniony szczelność śpiwora oraz może być pewny, że nie ubędzie duże ciepłego powietrza poprzez otwór przy twarzy.

BUDOWA ŚPIWORÓW – MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY I WEWNĘTRZNY

Materiał zewnętrzny jest to powłoka śpiwora, która niemal zawsze zrobiona jest z materiałów syntetycznych. Dokładnie to jest to materiał poliamidowy, poliestrowy lub nylon. Poprzez zastosowanie sztucznych tkanin zapewnia się skuteczną ochronę przed brudem oraz umożliwia to szybkie czyszczenie. Oprócz tego ich przeważającym atutem jest fakt, że są one duże lżejsze niż naturalne materiały. Czasami zdarza się, że materiał jest jeszcze dodatkowo wzmacniany techniką rip-stop, która polega na zastosowaniu dodatkowych, mocniejszych włókien. W ten sposób śpiwór jest o wiele bardziej wytrzymalszy i trudniej go rozerwać. Jeśli jednak producent zdecyduje się na użycie puchowego wypełnienia wtedy stosuje on także specjalne powłoki z materiałów pucho szczelnych, które są bardziej odporne na wilgoć, a wrażliwy puch jest skutecznie chroniony.

Materiał wewnętrzny, który zwykle się stosuje jest to nylon. Nie używa się już tkanin bawełnianych, ponieważ są one cięższe i o wiele bardziej podatne na brud. Niestety minusem nylonu jest fakt, że jest on mniej przyjemny w dotyku. W związku z tym producenci poszli na kompromis i opracowali materiały o zbliżonym do bawełny komforcie. Coraz częściej mamy do czynienia z mieszankami nylonu czy też wiskozy z bawełną, w efekcie czego powstaje polycotton.

Reasumując zanim dokonamy zakupu śpiwora warto zastanowić się jaki dokładnie rodzaj śpiwora nas interesuje, a następnie dopasować i wybrać najbardziej odpowiadający naszym potrzebom materiał, z którego jest on wykonany.

 

Zobacz również