• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Piękne i spokojne miejsca, które warto odwiedzić zimą

Nie cieszysz się już perspektywą urlopu w zimowej stolicy? Zmęczyła Cię wizja tłumu, który sunie kolorowym potokiem w dół i w stronę Krupówek, zawrotnych cen noclegów oraz nigdy niekończących się kolejek do wyciągów? Jeśli tak to poniżej znajdziesz opis kilku, pięknych miejsc, które nie są oblegane przez turystów i na pewno uda Ci się tam odpowiednio wypocząć.

Białka Tatrzańska – to idealne rozwiązanie dla osób, które nie wyobrażają sobie zimy bez Tatr. Jest to nieduża, ale bardzo malownicza wieś góralska, która znajduje się 20 kilometrów od Zakopanego. Największymi atutami Białki Tatrzańskiej są liczne trasy narciarskie dla bardziej i mniej zaawansowanych narciarzy. Poza tym ośrodek narciarski Bania, który znajduje się na łagodnych stokach ma w swojej ofercie szkółki narciarskie dla dzieci, profesjonalna szkołę narciarską dla dorosłych, tor snowtubingowy (tzw. „jazda na oponkach”), zimową karuzelę oraz wyciąg. Oprócsz tego można odwiedzić ośrodki Kaniówka i Kotelnica, które są zaopatrzone w bardziej zaawansowane trasy, wyciągi linowe, pełne zaplecze gastronomiczne oraz nartostrady.  Mimo iż hoteli i moteli w Białce Tatrzańskiej nie brakuje to jednak rezerwacje powinno robić się ze sporym wyprzedzeniem. Poza hotelami i motelami można nocować także w zwykłych kwaterach, pensjonatach, a nawet w willach. Ceny mniej więcej w sezonie zimowym zaczynają się od ok. 50zł za noc.

Zwardoń – to miejscowość w Beskidzie Żywiecki, która znajduje się tuż przy granicy ze Słowacją. Głównymi stokami w Zwardoniu to Duży i Mały Rachowiec, oprócz tego działa także 15 wyciągów orczykowych. Trasy nie są bardzo trudne, a ich największym plusem są nieduże kolejki do wyciągów oraz specyficzny mikroklimat. Dzięki niemu śnieg na przełęczy może utrzymywać się czasami nawet do końca kwietnia. Dodatkowo w każdej chwili można zahaczyć o bazę wypadową na stoki na Słowacji. Dla zwolenników nordic walkingu łagodne masywy Beskidu Żywieckiego oraz przełęcze górskie to idealne tereny do spacerów.  Oprócz tego romantyczności nadają oryginalne nazwy tras spacerowych, takie jak: Wężowa Góra, Aleja Westchnień czy Aleja Zakochanych. Poza ogromem malowniczych tras biegowych i spacerowych ze szczytu Rachowca rozciąga się cudna panorama całej Żywiecczyzny. Koniecznie trzeba zwiedzieć także rezerwat przyrody w Butorza w dolinie Roztoki na północno-wschodnich stokach Rachowca, ponieważ występuje tam ponad 100letni drzewostan świerkowy. Zimą w Zwardoniu największą popularnością cieszą się kuligi oraz jazda skuterami śnieżnymi. 

 

Zobacz również