• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Letnia wyprawa w góry. Lista rzeczy do spakowania.

Upragniony urlop za pasem. Przewodniki turystyczne przeglądnięte od deski do deski. Najważniejsze miejsca do odwiedzenia spisane. Pozostaje jeszcze najgorszy moment wyjazdu, czyli pakowanie bagaży. W jaki sposób spakować się wyjeżdżając w góry, by naszych głów nie zaprzątała uporczywa myśl, czy aby na pewno wszystko, co potrzebne znajduje się w plecakach?

Stwórz listę rzeczy do zabrania

Listy przydają się zawsze i wszędzie. Potrafią ułatwić wiele czynności oraz pomagają zorganizować się nawet tym najbardziej niezorganizowanym. Lista często jest naszym wybawieniem. Z nią pakowanie nie musi być wcale trudne i męczące. Wiele osób z pewnością zdecyduje się na samodzielne sporządzenie spisu rzeczy do spakowania. Jednak dla wszystkich, którzy nie mają na to zbyt wiele czasu albo to zadanie zwyczajnie ich przerasta, przygotowaliśmy sprawdzoną listę rzeczy do zabrania w góry. Możemy na jej podstawie sporządzić tzw. checklistę i przy pakowaniu po prostu odhaczać kolejne przedmioty. Będzie to z pewnością ogromna oszczędność czasu i ułatwienie, szczególnie dla początkujących amatorów górskich wycieczek. Warunki panujące w górach są przecież dosyć specyficzne, a czasami nawet bardzo trudne. Warto, więc być przygotowanym na wszystko.

Lista rzeczy do spakowania

Lista rzeczy do spakowania w góry w sezonie letnim z pewnością różni się od tego, co powinniśmy w nie zabrać zimą. Zacznijmy od odzieży. Oprócz wygodnej górskiej bielizny oraz bielizny na noc w plecaku powinno znaleźć się jeszcze kilka koszulek, górskie spodnie z odpinanymi nogawkami, Soft Shell lub polar, dobra, funkcyjna kurtka, wygodne buty z zapasowymi wkładkami oraz wygodne skarpety, a także czapka przeciwsłoneczna.

Z kategorii zdrowie i higiena z pewnością warto spakować papier toaletowy lub chusteczki higieniczne, mydło i szampon, szczoteczkę oraz pastę do zębów, antyperspirant, podstawową apteczkę, środek na owady o silnym działaniu najlepiej w spray’u, krem UV z filtrem powyżej 20, szybkoschnący ręcznik oraz coś antybakteryjnego np. nawilżone chusteczki lub żel.

Z różnego rodzaju sprzętów potrzebne nam będą z pewnością: termos albo kubek termiczny, karimata i śpiwór, namiot turystyczny, plecak i pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak, kompas, aparat fotograficzny, latarka, telefon z ładowarką oraz pokrowcem chroniącym przed wilgocią i różnego rodzaju uszkodzeniami, parasol oraz kijki.

Nie zapomnijmy spakować również ważnych dokumentów takich, jak dowód osobisty czy paszport, dowód ubezpieczenia, mapa, wydrukowane połączenia autobusowe oraz kolejowe, informacja o chorobach i alergiach. Powinniśmy mieć przy sobie również gotówkę w odpowiedniej walucie. Na szlaku trudne może okazać się znalezienie kantoru, bankomatu czy terminala kart płatniczych.

Na koniec, przewidując nieco trudniejsze warunki, dorzućmy do plecaka jeszcze ciepłą czapkę oraz rękawiczki w wyższe góry, rękawiczki do łańcuchów oraz tabletki do uzdatniania wody… oczywiście, jeśli znajdziemy jeszcze odrobinę miejsca. 

 

Zobacz również