• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Szczyty w Alpach, które warto zobaczyć

Alpy to marzenie niemal każdego miłośnika górskich wędrówek oraz wspinaczek. Poniżej znajdziecie zestawienie najciekawszych i najładniejszych szczytów w Alpach, które rzeczywiście warto zdobyć i zobaczyć.

1.    Wysokie Taury, 3798 m, Austria. Jest to najwyższy szczyt w Austrii i cieszy się największą popularnością wśród wszystkich gór w Alpach, odwiedzany przez tłumy niemal przez cały rok. Postać bloku szczytowego to podwójna piramida, na którą składają się główny Wierzchołek oraz niższy, zwany Klienglockner. Pomiędzy tymi wierzchołkami znajduje się piękna, acz krótka graniówka. Najbardziej charakterystycznym punktem na górskiej mapie Austrii jest Wielki Dzwonnik, ponieważ widać go nawet z terytorium Słowenii czy też Włoch.

2.    Zinalrothorn ma 4221 metrów, znajduje się w Szwajcarii i należy do Alp Walijskich. Jest to prawdopodobnie  jeden z najbardziej strzelistych, wysokich i najostrzejszych szczytów alpejskich. Wyglądem przypomina on stojący na sztorc nóż, ponieważ ma prawie, że pionowe granie i wąski, piramidowy czubek. Oprócz tego cechują go trudne, wejściowe drogi, takie jak Kanzelgrat.

3.    Aiquilles d’Arves to szczyt o wysokości 3514 metrów, który znajduje się na terenie Francji i należy do Alp Delfinackich. Jest to jeden z najwspanialszych masywów całych Alp, ponieważ trzy, strzeliste turnie dumnie układają się w kształt korony i przyciągają swoim majestatem. To miejsce jest bardzo wyjątkowe, ponieważ jest odległe od miast, ma słabe zaludnienie, nie posiada infrastruktury i trudno do niego dojechać. W związku z tym w tych górach jest szansa na prawdziwe obcowanie z naturą, podziwianie niezmąconej cywilizacją przyrody, wędrówki po zupełnie pustych szlakach oraz spotkania z dziką zwierzyną, która pasie się tutaj bez opieki pasterzy.

4.    Jalovec umiejscowiony jest w Słoweni, należy do Alp Julijskich. Wysokość szczytu sięga aż do 2645 metrów. Jest to zdecydowanie szczyt, który warto zobaczyć, ponieważ swoim kształtem przypomina ogromny kryształ, który został oszlifowany ręką samego Boga. To jest jeden z najpiękniejszych szczytów w Alpach Wschodnich. Dróg na ten niedostępną górę jest kilka, ale szczególnie piękna jest trasa przez dolinę Tamar. Odrobinę mniej interesująca droga prowadzi od strony schroniska Zaveticsce pod Spickom.

5.    Aiguille Blanche de Petuerey należy do Masywu Mont Blanc i ma aż 4112 metrów wysokości, położony jest we Włoszech. Potężny szczyt to jeden z najtrudniej dostępnych czterotysięczników w Masywie Mont Blanc. Nie da się przejść obojętnie obok wielkiej, imponującej lodowej ścianie północno-wschodniej, która jest rozpięta pomiędzy skalnymi filarami.

 

Zobacz również