• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Jaki sprzęt jest niezbędny do wspinaczki?

Wspinaczka górska to sport wymagający zaopatrzenia się w dosyć specjalistyczny sprzęt. Musimy przygotować się na to, że nawet podstawowy sprzęt to spora inwestycja. Dlatego zanim zaczniemy go gromadzić warto przekonać się, że wspinanie jest aktywnością, którą rzeczywiście chcemy się zająć.

Po pierwsze dobre buty

Z pewnością, jako pierwszy element wyposażenia wspinacza należy kupić odpowiednie buty. Cena profesjonalnych butów do wspinaczki jest niemała. Waha się, w zależności od wybranego modelu i jego parametrów, od 200 do 450 zł. Powinniśmy, więc wiedzieć, jakie aspekty brać pod uwagę przy wyborze butów. Najważniejszym kryterium jest rozmiar obuwia, przy czym obowiązują tu nieco inne zasady jego dobierania, niż w przypadku zwykłych butów. Okazuje się, bowiem, że buty do wspinaczki muszą być o 2-3 rozmiarów za małe. Ta reguła budzi zdziwienie początkujących wspinaczy. O pozostałe parametry warto zapytać sprzedawcę. Buty do wspinaczki kupujemy w specjalistycznych sklepach. Osoby, które tam sprzedają znają zagadnienie od podszewki i na pewno z chęcią udzielą nam wszelkich potrzebnych rad. Bardzo często ostateczny wybór obuwia do wspinaczki podyktowany jest stanem naszych finansów.

Woreczek na magnezję

To równie niezbędny element wyposażenia wspinacza, jak buty. Magnezja jest białym proszkiem, posiadającym właściwości hydroskopijne. Dzięki niemu zapobiegamy poceniu się dłoni i zwiększamy ich przyczepność do skał, a tym samym nasze bezpieczeństwo. Zakup woreczka na magnezję nie jest zbyt kosztowny. To kwota rzędu 50 zł. Woreczek taki możemy jednak również wykonać samodzielnie.

Uprząż

To ten element wyposażenia, który na początku wspinaczkowej drogi można z łatwością pożyczyć. Jej zakup można, więc odłożyć na później. Zwłaszcza, że ceny firmowych uprzęży to koszt wahający się między 150, a 400 zł. Dobra uprząż to wraz z liną elementarne wyposażenie asekuracyjne. Niektórzy wspinacze korzystają z uprzęży wykonanych przez siebie. Na początek takie rozwiązanie raczej nie wchodzi w grę.

Lina

Jedną z ostatnich rzeczy, jaką kupujemy chcąc rozpocząć profesjonalne wspinanie jest lina. Wbrew pozorom, będzie to zakup najdroższy. Ceny lin wahają się między 400, a 800 zł. Dlatego zanim dokonamy ostatecznego wyboru, warto zaznajomić się solidnie z rodzajami lin i ich parametrami. Podstawowy podział lin to: liny statyczne oraz dynamiczne. Liny statyczne służą jedynie do wspinaczki na wędkę. Natomiast liny dynamiczne gwarantują amortyzację w przypadku odpadnięcia od skały.

Karabinek, ósemka, ekspres

Karabinek, nazwany również karabińczykiem to przyrząd asekuracyjny, którego używa się w połączeniu z przyrządem zjazdowym w celu asekuracji. Wspinacze korzystają z niego zarówno przy wspinaczce na wędkę, jak wspinając się „z dołem”. Ósemka jest rodzajem wspomnianego przyrządu zjazdowego. Przy zjazdach jest nieoceniona, ale służy również do asekuracji. Ekspres stanowi natomiast połączenie dwóch małych karabinków spiętych taśmą. Jeden karabinek służy do wpięcia w punkcie asekuracyjnym znajdującym się w ścianie, w drugi wpinana jest lina podczas wspinaczki „z dołem”. 

 

Zobacz również