• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Zestaw sprzętu niezbędnego do wspinaczki.

Wspinaczka to niezwykle piękny i pasjonujący sport, który jednak bardzo często okazuje się również niebezpieczny. Dlatego przygotowując się do jego uprawiania warto zadbać o dobrej jakości sprzęt wspinaczkowy. Od niego bardzo często zależy nasze zdrowie, a niekiedy nawet życie. Staranie dobrany ekwipunek pozwoli cieszyć się wspinaczką bez większego ryzyka.

Oczywiście sam dobór sprzętu to nie wszystko. Należy o niego odpowiednio dbać. Oznacza to właściwe przechowywanie ekwipunku między kolejnymi wyprawami oraz jego konserwowanie. Pamiętajmy o tym, że sprzęt do wspinaczki górskiej po każdym jego użyciu należy starannie wyczyścić. Trzeba również bardzo dokładnie sprawdzić czy nie jest w żaden sposób uszkodzony. Czego potrzebujemy do przyjemnej, a przede wszystkim bezpiecznej wspinaczki? Oto kilka podstawowych elementów wyposażenia wspinacza.

Dobrej jakości kask ochroni naszą głowę w trakcie wspinania. Narażona jest ona, bowiem na uderzenia o skały oraz urazy spowodowane przez spadające z góry kamienie, odłamki skał czy gałęzie. Jeżeli kask okazał się już przydatny w trakcie wspinaczki i zabezpieczył naszą głowę przed solidnym uderzeniem, należy pomyśleć o jego wymianie na nowy. Pamiętajmy o tym, nawet wówczas, gdy kask nie posiada żadnych widocznych wgnieceń czy zarysowań. Jeżeli chodzi o sam dobór kasku, to z nie może być on na pewno ani za mały, ani zbyt duży. Powinien bardzo dobrze przylegać do naszej głowy. Przy zakupie kasku niezbędne jest, więc jego przymierzenie.

Do wspinania, zwłaszcza tego na wyższym poziomie zaawansowania, potrzebne są odpowiednie liny. Lina wspinaczkowa produkowana jest ze specjalnych sztucznych włókien i składa się z rdzenia oraz koszulki. Wśród podstawowych rodzajów lin można wyróżnić liny statyczne, które doskonale sprawdzają się w jaskiniach lub podczas zjeżdżania na linie. Do wspinaczki bardziej nadają się liny dynamiczne, które zapewniają właściwą amortyzację w razie odpadnięcia od skały.

Kolejny ważny element wyposażenia wspinaczkowego to uprząż. Uprząż dla początkujących wyposażona jest w dodatkowy pas piersiowy. Na rynku dostępne są uprzęże zarówno w wersji damskiej, jaki męskiej. Istnieją modele z regulacją pętli udowych lub bez możliwości takiej regulacji.

Sprzęt wspinaczkowy to również cały szereg elementów asekuracyjnych oraz zjazdowych takich, jak karabinki, ekspresy czy przyrządy zaciskowe. Do wędrówki po oblodzonym górskim szlaku mogą przydać się również raki, które pozwolą pokonać nawet najbardziej strome ścieżki. Raki mocowane są do butów w rozmaity sposób i dzięki zębom wystającym w różnych kierunkach zapobiegają ślizganiu się. Pokonanie drogi w głębokim śniegu ułatwią z kolei rakiety, które uniemożliwią zapadanie się. 

 

Zobacz również