• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Jak przygotować się do wspinania?

Wspinaczka górska to piękna i wyjątkowa pasja. Zapewnia adrenalinę większą, niż nie jeden sport ekstremalny, a przy tym pozwala obcować z pięknem natury. Te aspekty wspinaczki chyba najbardziej przyciągają początkujących wspinaczy. Na pomysł wspinania się wpadają zazwyczaj osoby, które mają już kontakt z górami i zaliczyły nie jedną górską wędrówkę po turystycznych szlakach. Góry mogą stać się ogromną miłością, którą chce się pielęgnować. A czy może być na to lepszy sposób, niż zdobywanie kolejnych górskich szczytów i poznawanie gór z ich bardziej pierwotnej, nieco niebezpiecznej strony?

Wspinanie może oczywiście przyjmować rozmaite formy. Krótkie wspinaczki skalne, długie alpejskie tury, wspinanie wielościanowe… każdy z tych rodzajów wspinaczki wymaga zarówno posiadania podstawowego sprzętu, jak i poznania zasad rządzących wspinaczką górską. Wspinanie to sport dla ludzi rozsądnych. Rozsądek wcale nie wyklucza pasji. Oznacza raczej odpowiedzialność i świadomość wszelkich niebezpieczeństw, jakie możemy napotkać w górach. Celem każdego wspinacza powinno być zdobywanie szczytów, przy jak najmniejszym ryzyku oraz przetrwanie wspinaczki bez obrażeń lub przy minimalnych obrażeniach.

Do wspinaczki należy się przygotować w dwojaki sposób. Poza przygotowaniem sprzętowym, czyli znajomością całego wspinaczkowego oporządzenia, jego właściwości oraz zasad stosowania, na które zwracamy z reguły największą uwagę, bardzo istotne jest również przygotowanie osobiste, psychiczne oraz fizyczne.

Przygotowanie osobiste do wspinaczki górskiej

Przed podjęciem wspinaczki, musimy zdecydować, jaki typ wspinania nas interesuje. Powinniśmy być pewni, że posiadamy wszelkie wymagane umiejętności, aby pokonać dany szczyt. Technika wspinania jest oczywiście kwestią kluczową. Musimy jednak poza tym posiadać szereg cech niezbędnych do bezpiecznej wspinaczki, przede wszystkim oswojenie z dużą wysokością, cierpliwość, determinację, zdolność właściwego osądu sytuacji oraz zaufanie do partnera. Osoby podejmujące się wspinania muszą również cały czas dbać o swoją formę fizyczną. Bez tego zdobywanie szczytów może okazać się niemożliwe. Do przygotowania osobistego należy również przygotowanie psychiczne. Zagadnienie to jest niezwykle złożone. Wspinaczka z jednej strony wymaga sporej pewności siebie, z drugiej zaś musi być związana z ogromnym respektem wobec gór.

Przygotowanie sprzętowe

Pewność siebie wzrasta wraz ze zdobyciem doświadczenia i oswojeniem się ze sprzętem potrzebnym do wspinaczki. Kiedy wspinamy się często w automatyczny sposób zdobywamy wiedzę o praktycznej stronie sprzętu i jego teoretycznych możliwościach. Poznajemy również jego ograniczenia. Próbę oswojenie się ze sprzętem wspinaczkowym można, a nawet należy podjąć również w warunkach domowych, całkowicie bezpiecznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby „na sucho” poćwiczyć wiązanie węzłów czy zakładanie sprzętu. Potem w warunkach górskich, będziemy czuli się zdecydowanie pewniej. 

 

Zobacz również