• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Wybierasz się w góry? Kup odpowiednią kurtkę!

Górskie wyprawy mogą stać się prawdziwą pasją. Aby jednak były bezpieczne, warto postarać się o odpowiedni outdoorowy ekwipunek. Kurtki stanowią z całą pewnością jeden z jego najważniejszych elementów. Jeżeli chcemy kupić jedną kurtkę idealną w góry i przeznaczoną do aktywności różnego rodzaju, możemy się rozczarować. Okazuje się, bowiem, że na różne pory roku i do uprawiania rozmaitych sportów producenci przewidują różne modele.

Ubieranie „na cebulkę”

Co więcej, każda firma produkująca odzież tego typu co roku proponuje nam zupełnie nową kolekcję. Wybór tej jednej, właściwiej kurtki może, więc być sporym problemem. Istnieje jeden zasadniczy podział kurtek przeznaczonych w góry: kurtki ocieplające oraz przeciwdeszczowe. I taki zakup właśnie proponujemy. Dwa modele kurtek, z których jedna chronić nas będzie przed zimnem, druga zaś przed deszczem. Dzięki temu zawsze jesteśmy w stanie dopasować nasz strój do panującej aktualnie sytuacji pogodowej.

Ubranie się „na cebulkę” to najlepsze z możliwych rozwiązań na górską wędrówkę. Warunki atmosferyczne w górach są bardzo zmienne. W jednej chwili może się zrobić chłodniej lub cieplej. Wówczas po prostu zdejmujemy lub zakładamy którąś warstwę.

Pod odzież zewnętrzną zakładamy zawsze bieliznę termo aktywną. Kolejną warstwą powinna być wewnętrzna warstwa ocieplająca. Dopiero na nią założyć należy warstwę zewnętrzną. Zadaniem pierwszej jest ochrona naszego ciała przed wychłodzeniem. Natomiast druga warstwa stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi np. wiatrem, opadami deszczu czy śniegu.

Puchówka, soft Shell, hardshell, czyli słów kilka o rodzajach kurtek

Przed zimnem doskonale ochroni nas kurtka puchówka. Jest niezastąpiona w górskim terenie. Docenimy ją na pewno podczas zimnych postojów, biwaków lub na stanowiskach wspinaczkowych. Kurtki puchowe mają zdecydowaną przewagę nad kurtkami ze sztucznych ocieplin. Puch, bowiem posiada lepsze właściwości izolacyjne, a poza tym jest lekki i ma niewielką objętość, co jest bardzo ważne podczas pakowania górskiego ekwipunku.

Niestety kurtka puchowa nie sprawdzi się podczas deszczu. Puch może przemoknąć i po prostu stracić swoje właściwości. W tej sytuacji lepiej zda egzamin kurtka membranowa, która izoluje od deszczu, czyli tzw. Hard Shell. Ochroni nas ona nie tylko przed deszczem, ale i przed wiatrem. Zadaniem specjalnej membrany jest ochrona przed wilgocią z zewnątrz oraz równoczesne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Pośród membran dostępnych na rynku najpopularniejsze są membrany Gore Tex.

Innym rodzajem kurtek izolującym przede wszystkim od wiatru oraz utraty ciepła są kurtki typu Soft Shell. Ich nazwa pochodzi od sztucznego materiału Soft Shell, z którego są one wykonane. Charakteryzuje się on dosyć pancerną strukturą z zewnątrz, natomiast delikatną i izolującą od wewnątrz. Takie kurtki zapewnią nam dużą swobodę ruchu. Są również gwarancją dobrej oddychalności. W mniejszym stopniu ochronią nas przed deszczem, chociaż mżawka czy delikatny deszcz są z nimi nie straszne.

 

Zobacz również