Wybierając odzież przeznaczoną na górskie wędrówki, zwłaszcza te zimowe, warto pamiętać o tym, że może ona jedynie zatrzymywać ciepło, które wytarza nasz organizm oraz chronić nasze ciało przed zimnem, zapewniając izolację od szkodliwego wpływu wiatru oraz wilgoci. Nie ma, bowiem lepszego źródła ciepła, niż nasze własne ciało. Oczywiście zadania odzieży outdoorowej są bardzo ważne. Poza wspomnianą izolacją główną rolą odzieży specjalistycznej jest odprowadzanie na zewnątrz wilgoci, która jest naturalnym efektem wysiłku fizycznego. Dobór odpowiednich warstw odzieży to zatem kluczowa kwestia, którą powinniśmy brać pod uwagę chcąc zapewnić sobie komfort w trakcie zimowych wycieczek górskich.
Funkcje poszczególnych warstw odzieży
Warstwę podstawową stanowi bielizna termiczna, która jest odpowiedzialna przede wszystkim za właściwe odprowadzanie wilgoci i zatrzymywanie ciepła wytwarzanego przez nasz organizm. Powinna ona bezwzględnie przylegać do naszego ciała. Musi być, więc odpowiednio elastyczna. To, jaką bieliznę wybierzemy, zależy przede wszystkim od rodzaju aktywności fizycznej, którą planujemy, a zwłaszcza jej intensywności. Jeżeli chcemy uprawiać sporty zimowe, najlepiej sprawdzi się bielizna z włókien syntetycznych, gdyż doskonale odprowadza wilgoć. Natomiast podczas typowych górskich wędrówek lepszym rozwiązaniem jest ciepła bielizna z wełny merino.
Warstwa pośrednia ma za zadanie przede wszystkim zatrzymanie wydzielanego przez ciało ciepła oraz izolowanie od zimnego powietrza. Wybór materiału, z którego wykonana jest odzież izolująca również zależy w znacznej mierze od intensywności wysiłku fizycznego, jaki chcemy podjąć. Jeżeli jest on wzmożony odzież pośrednia powinna zastąpić również warstwę zewnętrzną. Musi, zatem dobrze chronić przed wiatrem i wilgocią.
W górach czekają nas również bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak silny wiatr czy intensywne opady deszczu lub śniegu. Tutaj z pomocą przychodzi warstwa zewnętrzna odzieży. Są to przede wszystkim kurtki typu Soft Shell, doskonale chroniące przed wiatrem oraz typu Hard Shelle nieprzepuszczające wilgoci i nieprzemakające, nawet przy dużym deszczu.
Zasady dotyczące utrzymania odpowiedniej temperatury ciała
Poza noszeniem odpowiedniej odzieży, w trakcie wypraw w góry warto stosować kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest unikanie niepotrzebnej utraty ciepła. Podczas odpoczynku warto założyć dodatkową warstwę odzieży, chroniąc szczególnie głowę i ręce. Najgorszym z możliwych połączeń jest wilgotna odzież i zimny wiatr. Może wówczas dojść do szybkiego wyziębienia organizmu. Dlatego tak istotne jest, aby nasze ubranie odprowadzało szybko parę wodną i wysychało.
Dobrym pomysłem jest zawsze termos z ciepłym i słodzonym napojem schowany w plecaku. Warto również zaopatrzyć się energetyczne batoniki. Wszystko po to, aby dostarczyć organizmowi porcję potrzebnych węglowodanów. Gdy dochodzi do gwałtownego załamania pogody, a takie sytuacje zdarzają się w górach bardzo często, najlepszym wyjściem będzie po prostu duża aktywność fizyczna. Ruszajmy się, więc jak najwięcej, gdyż mięśnie pracując, wydzielają ciepło. A odpowiednia odzież pozwala je przecież zatrzymać.