• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Początki wspinania się

Pasja wspinaczkowa u wielu osób zaczyna się od wędrówek po górskich szlakach. Góry stają się ich prawdziwą miłością, niemal uzależnieniem. Przejście na wyższy poziom, czyli wspinanie się po skałach wydaje się naturalną koleją rzeczy. Jak jednak rozpocząć przygodę ze wspinaniem, kiedy jest się kompletnym laikiem w tym temacie? Przedstawiamy dziś kilka podpowiedzi.

Sytuacja jest idealna, jeżeli posiadamy w gronie swoich znajomych wspinaczy, którzy posiadają odpowiednie umiejętności, kompetencje oraz oczywiście doświadczenie. Nie będziemy musieli wówczas wydawać pieniędzy np. na kurs wspinaczkowy, aby przekonać się, czy ten sport rzeczywiście nam odpowiada. Jeżeli jednak takich znajomych nie posiadamy, pozostaje nam zawsze ściana wspinaczkowa i kilka lekcji udzielonych przez instruktorów tam pracujących. Oni pokażą nam jak wspinać się bezpiecznie. Liczba takich obiektów jest naprawdę spora. Z pewnością nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem odpowiedniego.

Jeżeli w naszym rejonie skały znajdują się na wyciągnięcie ręki to szkoda nie skorzystać. Wtedy najlepiej pierwsze zajęcia wspinaczkowe odbyć w skałach. Dzięki temu poznamy sport wspinaczkowy z jego prawdziwej strony. W żadnym wypadku nie podejmujmy prób pierwszego wspinania bez instruktora. On nie tylko zadba o nasze bezpieczeństwo, ale równie skoryguje popełniane przez nas błędy.

Gdy wiemy już na pewno, że chcemy się wspinać istnieją dwie podstawowe drogi. Pierwszą jest regularne branie udziału w sekcjach wspinaczkowych na sztucznych ścianach albo w skałach. Możemy w ten sposób podnieść swoje umiejętności i nauczyć się podstawowych zasad asekuracji. Kształtowanie odpowiedniej techniki wspinaczkowej jest niezwykle ważne. Równie istotne jest rozwijanie naszych możliwości fizycznych.

Druga droga to odbycie od razu kursu wspinaczkowego. Podstawowe kursy wspinaczkowe to ogromna szansa na nauczenie się bezpiecznej wspinaczki w terenach skalnych. Przekonamy się na nich, czym różni się wspinanie na ubezpieczonych drogach w skałkach od wspinania na wielowyciągowych drogach na własnej asekuracji. Być może po raz pierwszy spotkamy się z terminami takimi, jak droga jednowyciągowa i wielowyciągowa. Tojedne z wielu pojęć, które będą dla was kompletnie nowe.

Droga jednowyciągowa jest drogą wspinaczkową, którą można pokonać jednym wyciągiem liny. Nie ma przy tym konieczności zakładania stanowiska pośredniego. Droga wielowyciągowa z kolei spotykana jest najczęściej w górach. Jej ukończenie bez stanowisk pośrednich jest niemożliwe. Skały są naprawdę wysokie, a my mamy do dyspozycji przecież jedynie 50-metrową linę.

Drogi ubezpieczone są najbardziej popularne wśród entuzjastów wspinaczki. Wspinanie odbywa się wówczas na drogach, które już wcześniej zostały wyposażone w stałe punkty asekuracyjne oraz stanowiska. Można jednak również wspinać się na własnej asekuracji na drogach, gdzie punkty asekuracyjne nie zostały przygotowane. Może również nie być ich w ogóle. To już jednak wyższy stopień wspinaczkowego wtajemniczenia. 

 

Zobacz również