• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

W góry z dzieckiem - jak, gdzie i kiedy?

Piesze wycieczki po górach to Wasze życie i zastanawiacie się, czy będziecie musieli zmienić swoje plany urlopowe po narodzinach dziecka? Otóż odpowiedź jest prosta: NIE! W zasadzie będzie Wam tylko potrzebny odpowiedni sprzęt i dobra organizacja, ale nie ma rzeczy niemożliwych dla rodzica, a dodatkowo może uda Wam się swoją pasją zarazić dziecko, bo przecież góry to miejsce majestatyczne, niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak, gdzie i kiedy można wybrać się z dzieckiem w góry. Przeczytaj go koniecznie!

Z dzieckiem w jakim wieku możemy jechać w góry?

Zacznijmy od tego, że nie ma ani dolnej, ani górnej granicy wieku, która ograniczałaby nas, jeśli chodzi o wakacje w górach. W zasadzie jedynym ogranicznikiem jest stan zdrowia, głównie nadciśnienie, ale tym rodzice małych dzieci na szczęście nie muszą się przejmować. Okazuje się, że łatwiej jest zaplanować urlop z niemowlęciem, niż z dwulatkiem o niespożytej energii i zmiennych nastrojach. Całkiem inaczej planuje się dzień w górach, gdy jesteśmy grupą dorosłych ludzi, inaczej gdy rodziną z dziećmi. Jednak grunt to dobra organizacja, ona jest podstawą całego rodzicielstwa.

Dlaczego warto jechać z dzieckiem w góry?

Przede wszystkim zmiana klimatu, zwłaszcza na ten górski, wzmacnia odporność oraz hartuje. Natomiast kontakt z przyrodą jest niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Za to dla starszych dzieci góry to miejsce pełne przygód, w których dorośli również dobrze się odnajdują. Poza tym góry, tak jak każde inne miejsce nadają się do rodzinnych wakacji, z których oprócz cudownie razem spędzonego czasu zyskujemy nowe doświadczenie i wiedzę oraz przeżycia.

Hotel Bliski Dziecku

Niedawno ruszył projekt Hotel Bliski Dziecku (hotelbliskidziecku.pl), którego celem jest promocja miejsc noclegowych w Polsce przyjaznych rodzinom z małymi dziećmi. Na pewno znajdziecie w nim zbiór miejsc polecanych rodzinom z małymi dziećmi na wypoczynek, a także relacje z pobyty w wybranych hotelach. Warte polecenia są także Tatra House Krzeptówki – wyjątkowy pensjonat w Zakopanem.

Vademecum rodzica w górach

Koniecznie zadbajmy o wygodne buty dla siebie oraz oczywiście swoich dzieci (to niezbędne do udanych wycieczek). Ważna jest też odzież przeciwdeszczowa - na jednymi wyjeździe może okazać się nieprzydatna, na innym będzie w ciągłym użyciu (góry znane są przecież z tego, że pogoda potrafi zmienić się w ciągu przysłowiowej minuty). To samo dotyczy folii do wózka oraz parasoli. Warto zabrać ubrania na dni cieplejsze i chłodniejsze, zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry wiosną lub jesienią i pamiętać o ubieraniu się na tzw. cebulkę.

Zobacz również