• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Czemu warto pojechać do Zakopanego?

Zakopane – jedno z kilku większych miast, z których słynie Polska, często nazywane stolicą polskich gór. Jest to miejscowość, do której z wielką przyjemnością przyjeżdżają nie tylko Polscy turyści, ale także i Ci zagraniczni. W zakopane chętnie nocują także wielcy artyści, ludzie nauki oraz kultury. A to wszystko dzięki, temu, że jest to miasto ulokowane u samych stóp Tatr, które oferuje swoim gościom góralską, niepowtarzalną atmosferę oraz niesamowity klimat.

      Poza Zakopanem turyści masowo zwiedzają też takie miejscowości jak Bukowina Tatrzańska, Murzasichle, Poronin czy Kościelsko, ponieważ powstały tam idealne warunki do uprawiania sportów zimowych, letnich, turystki górskiej oraz po prostu do odpoczynku od męczącej codzienności. To jednak Zakopane jest jedną z najważniejszych i największych baz wypadowych na wycieczki w Tatry dla amatorów wędrówek górskich.

Zakopane to miasto pełne górskich karczm oraz muzyki wykonywanej przez zakopiańskich górali, która urzeka niemal każdego. Oprócz tego będąc chociaż raz w Zakopanem koniecznie trzeba przejść przez główny deptak, czyli Krupówki. Jedną z największych atrakcji w Zakopanem jest widok na całe Tatry.

Będąc w Zakopanym koniecznie trzeba przejść się do doliny Chochołowskiej, w szczególności w kwietniu. Czemu akurat wtedy? Bo jest szansa na ujrzenie pięknego polana fioletowych krokusów. Dolina Chochołowska to najdłuższa dolina w Tatrach, ponieważ liczy ok. 10 km. Tuż obok polany znajduje się także największe schronisko w Tatrach.

Jeśli jesteś już w Tatrach to obowiązkowo musisz przejść się nad Morskie Oko. Jest to największe jezioro w całym Tatrach, ponieważ zajmuje ok. 25 hektarów powierzchni, ma 860 metrów długości, 566 metrów szerokości oraz 50,8 metra głębokości. Sama trasa prowadząca do jeziora wynosi ok. 8,5 kilometra.

Jedną z najczęściej odwiedzanych i najbardziej popularnych gór w Tatrach jest Gubałówka. Leży ona 1120 m n.p.m. i cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ można na nią wjechać koleją linowo-terenową roztaczającą się ze szczytu. Poza tym z Gubałówki można odbić na liczne szlaki piesze oraz rowerowe prowadzące do pobliskich wiosek góralskich, takich jak np.Chochołowa, Kościeliska, Poronin, Nowe Bystre, Zębu czy Dzianisza.

Warto też zwiedzić też dolinę Kościeliska, która jest jedną z najpiękniejszych w Tatrach. Jest ona dość długa, ponieważ ma aż 9 kilometrów długości. W trakcie spaceru doliną Kościeliska można zaglądnąć do udostępnionej turystom Jaskini Mroźnej. Oprócz tego na wysokości 1100 m n.p.m. znajduje się Schronisko Ornak, do którego również warto zajrzeć.

 

 

Zobacz również